Samoświadomość odc. 2: potężne narzędzia, którymi posługuje się ego | inteligencja emocjonalna

Zapraszam na kolejny odcinek z serii inteligencja emocjonalna pod tytułem: Samoświadomość odc. 2: potężne narzędzia, którymi posługuje się ego-inteligencja emocjonalna.

Ego jest mechanizmem, konstrukcją powstałą, abyśmy przetrwali, która działa z perspektywy lęku, unikania cierpienia i dążenia do przyjemności, a osiąga swoje cele, dzięki potężnym narzędziom, którymi dysponuje, a są to: myśli, emocje i uczucia, nawyki, odczucia, przekonania i podświadomość, które to narzędzia jednocześnie są składowymi naszej osobowości.

Ego więc aby się zrealizować działa za pomocą osobowości, poprzez to co myślisz, czujesz, odczuwasz w ciele i poprzez przekonania, w które wierzysz, zagania nas do różnych zachowań i aktywności wprowadzając w ten sposób do rzeczywistości takie działania, które pomagają mu osiągać to, do czego zostało stworzone, pomagają mu wypełnić swoją misję przetrwania i ochrony. Tak oto konstrukt ego tworzy Twoją osobistą rzeczywistość, czyli Twoje życie.

Wiedząc to będzie Ci łatwiej zrozumieć, dlaczego ludzie tak rzadko myślą samodzielnie i dlaczego najczęściej odtwarzają zapisane programy, jednocześnie mając świętą pewność, że nie odtwarzają, ale że to ich własne, świeżutkie i pochodzące z tu i teraz myśli, emocje czy przekonania.

Taka konstrukcja bezmyślnego, automatycznego mechanizmu ego faktycznie i realnie zapewnia przetrwanie, pozwala unikać cierpienia, ale problemem jest to, że stosuje stare rozwiązania, które kiedyś były przydatne. Natomiast dziś są często całkowicie nieskuteczne, nieadekwatne do kontekstu, a ich odtwarzanie objawia się w Tobie konfliktem wewnętrznym, który odczuwasz w formie bólu emocjonalnego, który obniża jakość życia.

Ten konflikt zachodzi pomiędzy tym co stare, tym co kiedyś zadziałało i pomogło w bardzo trudnych chwilach, a tym co nowe, co jest oparte na Twoich aktualnych zasobach. I ze względu na to, iż ten stary program pomógł Ci przetrwać, bezmyślne ego mając go w swoim DNA będzie go odtwarzało w koło i w koło i nie będzie chciało pozwolić, aby go zmienić choć TY bardzo chciałbyś już zachować się inaczej, czuć się inaczej i myśleć inaczej. Jednak nie potrafisz sobie z tym poradzić. Ale nadszedł już czas, aby zacząć zauważać te procesy.

Bo ego to przyjaciel, ale głupi przyjaciel. Chce dobrze, ale nie zawsze potrafi, chce dobrze, ale wymaga Twojej uwagi. Chce dobrze, ale nie myśli.

Rozwój samoświadomości, rozwój inteligencji emocjonalnej oznacza, że zaczynasz dostrzegać, że to jest stare, że to już dawno nie jesteś Ty.

Jeśli zaczniesz dostrzegać te programy, dostrzegać to, że odtwarzasz, to zaczniesz mieć wpływ, bo samoświadomość daje możliwość zarządzania, a więc możliwość przejęcia kontroli nad procesami, jakie w Tobie zachodzą. Dzięki niej dokonasz zmiany, będziesz miał wpływ.

Zapraszam na drugi odcinek.